Kukulla Blythe: Bota ideale për kreativë dhe koleksionistë

Customizing Blythe Kukulla është një ndjekje jashtëzakonisht e dobishme. Jo shumë hobi sjellin aq shumë përmbushje dhe lumturi. Sidoqoftë, nuk është detyrë të merret lehtë. Kështu që mësoni sa më shumë që të keni mundësi për procesin përpara se të filloni të personalizoni Kukulla Blythe.

Këtu janë katër fushat kryesore për personalizimin:

Fytyra dhe fytyra: Grim mund të aplikohet Kukulla Neo Blythe dhe megjithëse fytyrat e rregullta Blythe kanë një përfundim të shkëlqyeshëm, kjo mund të ndryshohet duke lëmuar dhe rivendosur freskët, ose duke aplikuar një llak përfundimi mat. Një qasje më ambicioze është të ndryshoni plotësisht pamjen dhe formën e fytyrës, veçanërisht duke ndryshuar hundën dhe buzët. Kjo arrihet përmes skulpturimit dhe gdhendjes me disa mjete themelore, duke përfshirë mulli të Dremelit, dhe argjilë polimer.

Eyes: Tiparet më të veçantë të Blythe janë sytë e saj shumëngjyrësh dhe reflektues. Patate të skuqura syri në një gamë të gjerë ngjyrash dhe tekstesh mund të blihen ose të bëhen. Me pak teknikë, këto çipa syri mund të futen në kokën e Blythe në mënyrë që gjendja shpirtërore dhe shikimi i saj të ndryshojë sipas vendosjes së saj.

Rroba dhe aksesorë: Si dhe veshjet dhe majat, ekziston një treg i gjerë për këpucë, atlete, çanta, kapele, shalle dhe bizhuteri Blythe. Ka rroba të cilësisë së mirë, fantazi dhe futuriste. Dhe nëse nuk mund të gjeni modelet që keni pasur në mendje, pse të mos i bëni ato? Ju mund të qepni ose thurni veshjet tuaja nga një larmi modelesh në internet.

qime: Customizuesit e nivelit të lartë mund të heqin pjesën e sipërme të kokës së kukullës dhe të rimarrin flokët përmes kokës. Ju gjithashtu mund të blini parukë me cilësi fibre në ngjyra dhe stile të ndryshme: nga bangs chunky dhe flokët e gjata të drejta, deri në bobs të shkurtër dhe shkurtime kaçurrelë.

Artizanatit

Nëse dëshironi të rregulloni një kukull dhe mendoni se mund ta bëni pa ndonjë problem të madh pas duke mësuar gjithçka rreth Blythes, atëherë bëni një plan në hapa dhe faza para se të filloni. Nëse keni ngecur në çdo pikë, YouTube ka dhjetëra mësime të dobishme për t'ju udhëhequr. Sekreti është të keni vizionin tuaj për kukull plotësisht të qartë si në mendjen tuaj ashtu edhe në letër. Veçanërisht nëse jeni duke u përpjekur për punën e ndërlikuar të skulpturimit të tabelës, merrni kohën që të kristalizoni vërtet pamjen me vizatime, kështu që ka shumë më pak marzh për gabime.

Ndërtimi i Dolls Blythe nuk është për zemër të dobët. Vëmendja ndaj detajeve është gjithçka. Shtë një proces i butë dhe i shkathët dhe nganjëherë i mundimshëm, por është jashtëzakonisht i kënaqshëm dhe i kënaqshëm.

Dolls Blythe përfaqësojnë një botë të tërë të të mësuarit dhe krijimtarisë, dhe kjo është kënaqësia e tij. Do kukull është një sfidë e re interesante për personalizuesit që të grisin aftësitë e tyre, të realizojnë idetë e tyre dhe të zhvillojnë artin e tyre.

Një nga gjërat më të mira në lidhje me Blythe Dolls është se ju gjithashtu i përkisni një komuniteti ndërkombëtar të krijuesve me mendje të njëjtë, ku mund të merrni të gjitha llojet e ideve dhe frymëzimit. Kukullat Blythe janë një përvojë sociale aq sa ato përfaqësojnë punën e përkushtuar të artizanëve të përqendruar.

Gjë e shkëlqyeshme për hartimin e kukulla dhe ndërtimin e një të bukur dhe domethënëse koleksion është se është jashtëzakonisht terapeutike. Orët e pafund të kaluara në studion tuaj nuk duken aspak kohë kur jeni zhytur dhe, në zonën tuaj, duke punuar me vëmendje dhe përqendrim.

Ajo që i bën njerëzit me të vërtetë të lumtur në jetë është ndjenja që merrni nga përparimi i vazhdueshëm në punën domethënëse me shpërblime të rregullta. Kukulla Blythe janë perfekte për këtë. 'Sshtë një ndjenjë e vërtetë e krenarisë dhe arritjeve të përfshira, dhe kjo ndjenjë është e qëndrueshme.

Fotografi

Gjë tjetër që duhet të mendoni janë skenat e ndryshme në të cilat dëshironi fotografoj Doll juaj Blythe. Miqtë tuaj, si dhe bota më e gjerë, do të shohin krijimet tuaja përmes xhirimeve tuaja të modës, kështu që do të dëshironi disa të shtëna me të vërtetë të frikshme. Pyete veten, cilat veshje të ndryshme dëshironi të vishni Doll Blythe tuaj? Ku do që ajo të shkojë? Dhe mbase pyetja kryesore është: çfarë histori do qe ajo te tregoje? Jepini asaj një karakter.

Këto ditë, cilësia e kamerave të telefonit është mjaft e lartë, dhe ju mund të arrini shumë me një telefon standard. Por vlen gjithashtu të eksperimentoni dhe të njiheni me një aparat fotografik më të përparuar, si dhe të mësoni për aspektet dhe parimet e fotografisë së mirë. Sigurisht, kjo është një formë krejt tjetër arti në vetvete, por pagesa e pagave janë atje për sa i përket pamjeve profesionale që mund të arrini.

Arti dhe Shkenca

Piktura 'Big Eyes ’nga artistët amerikanë, Margaret Keane, nga vitet ’1960 ishin frymëzimi për Blythe Dolls origjinale të viteve 1970, të cilat u parashikuan nga stilisti i lodrave Allison Katzman. Fotografitë e bezdisshme të Keane të fëmijëve të porsalindur me sy të tepërt u bënë mjaft të popullarizuara për një kohë dhe pamja e dalluar në formë të belit të Blythe Dolls vjen natyrshëm nga ajo estetike.

Prodhimi i Kukullave prototipike Blythe filloi në 1972, por ndërmarrja lodër Kenner ndërpreu shpejt vijën pasi pamjet e çuditshme të kukullave kishin efektin e kundërt për fëmijët siç ishte menduar: ata i trembën ata. Shkathtësia që rrezaton nga Blythe Dolls dhe shikimi i thellë i syve të tyre gjithëpërfshirës, ​​është për shumë fëmijë të vegjël vetëm pak a shumë të egër.

Fusha e robotikës ka një fenomen të ngjashëm të quajtur Lugina e çuditshme. Kjo është një përgjigje emocionale që shkaktohet kur një krijim i ngjashëm me njerëzit, veçanërisht fytyra e këtij krijimi, është pak a shumë i gjallë dhe i jep vëzhguesit një ndjenjë të shqetësimit dhe një kërkesë për t'u tërhequr. Duket për disa fëmijë të një moshe të caktuar, pëlqyeshmëria e një Doll Blythe definitivisht zë pjesën e kësaj lugine të panumërt, ndërsa të rriturit tërhiqen pa ndryshim prej tyre.

Realiteti i Kukullave Blythe është se ato mund të jenë të mërzitur, gotë, punk aq sa mund të jenë hipster ose elegant ose në të vërtetë çdo stil që dëshironi që ata të jenë. Ata janë një kanavacë e zbrazët për ju që të punoni magjinë tuaj.

Por në mënyrë dërrmuese, atributet e Dolls Blythe janë të dyja bukuri dhe prerje, me proporcione të drejta të foshnjës me ballin e lartë në mjekër të vogël, me sy jashtëzakonisht të mëdhenj të gomës, gojën dhe hundën e vogël, të gjitha në kontrast me gjymtyrët e tyre relativisht të shkurtuara. Natyra i ka dhënë një premisë mprehtësisë, e cila sjell ndjenja dashurie dhe përkujdesjeje tek ne. Dhe kjo është ajo që fanatikët e Blythe Doll kanë të përbashkët: ata kujdesen për kukullat e tyre dhe i kushtojnë aq shumë përpjekje dhe vëmendje deri në detaje sa që disa hobi të tjerë mund të përputhen me nivelin e tyre të përkushtimit.

Popullaritet

Një fotograf dhe producent nga Nju Jorku i quajtur Gina Garan ndezi ringjalljen e Dolls Blythe që ne shohim sot. Libri i saj, Ky është Blythe, botuar në vitin 2000, ishte i pari i këtij lloji që shfaqi Kukulla Blythe dhe çoi në një valë interesi, përhapja e të cilit ishte në të gjithë botën. Kjo ringjallje paraqet një histori të jashtëzakonshme për kukullat pas 30 vjetësh në shkretëtirën kulturore me pak më shumë sesa një vend tjetër, përfshirë këtu famshëm.

Një vit pas botimit të librit, prodhuesi japonez i lodrave, Takara, filloi prodhimin e gjeneratave të reja të Blythe Dolls, të cilat sot shiten në numër gjithnjë e më të madh. Ndërkohë, kukullat e shumëkërkuara të prodhuara nga Amerika e viteve 1970 tani marrin çmime të mëdha në treg.

Pas vlerësimit të librit novator të Gina Garan, vepra tjetër, Stili Blythe, në 2005, shfaqi kukullat e saj në mbi njëqind veshje të ndryshme të dizajnuara nga shtëpitë më të mira të botës së modës, përfshirë Alexander McQueen, Vivienne Westwood, Issey Miyaki dhe Prada.

Sigurisht, sot ekzistojnë dhjetëra libra dhe uebfaqe të Blythe Doll dhe përmes kanaleve të shumta të mediave sociale, të gjithë mund të shfaqin kukullat e tyre në botë, duke përshpejtuar më tej familjaritetin e tyre dhe adoptimin e tyre.

Investim

Kukullat Blythe nuk janë thjesht thjesht artistike hobi. Ata janë gjithashtu një praktikë nga ana financiare. Numri i entuziastëve të Blythe Doll po rritet gjatë gjithë kohës, ndërsa furnizimi i kukullave është i kufizuar pasi personalizimi kërkon kohë dhe përpjekje. Kjo do të thotë se ne do të shohim që vlerat vazhdojnë të rriten.

Jo çdo entuziast është natyrisht një personalizues natyror, dhe nëse nuk doni të shkoni në rrugën e personalizimit, sepse nuk keni kohë ose sepse është një detyrë marramendëse, atëherë ia vlen të konsideroni blerjen e një Custom Blythe Doll OOAK ose "një-e-një-lloji" Blythe Doll. OOAKs janë kukulla të personalizuara me cilësi të lartë, në mënyrë profesionale dhe të pavarur që vijnë në një gamë pothuajse të pafundme pamjesh. OOAK paraqesin vlerë të shkëlqyeshme për të ardhmen pasi të gjitha ato janë unike dhe jashtëzakonisht të stiluara.

Ka vlera të caktuara të qenësishme në krijimin dhe duke mbledhur kukulla Blythe. Nëse planifikoni të rregulloni, Kukullat Blythe ju japin atë liri, dhe nëse planifikoni të grumbulloni, ata ju japin kënaqësinë që vjen me këtë. Kukullat Blythe kanë të bëjnë me një dashuri për stilin, për modën dhe, natyrisht, tërheqjen e tyre të lezetshme. Por gjithashtu, ato janë një formë shpëtimi. Ata përfaqësojnë lirinë në shumë mënyra, dhe kanë të bëjnë me idealizimin e jetës. Kjo është arsyeja pse kaq shumë janë të çmendur për Dollat ​​Blythe. Kjo është arsyeja pse ne jemi të çmendur për ta, dhe kjo është arsyeja pse ju do të fitoni të njëjtën kënaqësi nga ata gjithashtu! Bleni tonë Produktet Blythe tani!

Regjistrohu për listën tonë për të fituar një Blythe!

* tregon kërkohet

Shporta

×