Blythe Doll Collection: Një Hobi Fun për të rriturit që është këtu për të qëndruar

kukull me porosi blythe

Natasha - OOAK Custom Blythe Doll

Disa gra mbledhin çanta, disa gra mbledhin këpucë, dhe disa gra mbledhin kukulla.

Po, ti e lexon këtë të drejtë.

E çuditshme për sa duket që dikush që nuk është i njohur me botën e mbledhjes së kukullave, ky hobi unik ka një pasim masiv. Një kukull, në veçanti, është bërë jashtëzakonisht popullore me gratë në mbarë botën, dhe emri i saj është Blythe. Ajo është përshkruar si e çuditshme, e mërzitur, e bukur, e çuditshme, e bukur dhe gjithçka në mes.

Pra, çfarë po ndodh këtu? Pse janë të rriturit me hipotekë dhe çekiçë që shpenzojnë para për lodra? Kthehu, sepse ne jemi gati për të hyrë në botën mrekullisht të çuditshme të kukulla me porosi Blythe.

Çfarë është një Doll Blythe?

Kthehu në 1970, Allison Katzman krijoi një lodër të frymëzuar nga Betty Boop me sy të mëdhenj, të rrumbullakët dhe një kokë të madhe të rrumbullakët për t'u ndeshur. Tërheqja e një vargu ndryshon ngjyrën e saj të syve dhe drejtimin që po kërkon - shumë e ftohtë, apo jo?

Por në vend që të rivalizonte si Barbie, Blythe thjesht nuk u ngrit. Fëmijët u zunë nga karakteristikat reale të saj të fytyrës dhe shikimet me kokë, dhe ajo dukej e destinuar të harrohej.

Shpejt përpara për 2000, dhe bum! Një rilindje ndodh - pasi një prodhues i shquar televiziv merr një vend të vjetër Blythe dhe fillon të marrë fotografi nga ajo, ata bëhen një artikull shumë i kërkuar pas kolektorit. Shpejt përpara për të tashmen, dhe ai moment ende nuk është ngadalësuar - më shumë gra (madje edhe burra!) Hyjnë në këtë hobi unik çdo ditë.

Pse njerëzit e duan Blythein aq shumë?

Kjo mund t'ju habisë, por Blythe mbledhësit nuk janë heronj të banimit në bodrum. Në të vërtetë, shumica e grave që marrin këtë hobi për grumbullimin e kukullave janë profesionistë të rinj me jetë të zënë dhe karrierë të përmbushura. Pra, pse është kjo ajo që ata kalojnë kohën e tyre të lirë duke bërë?

Për shumicën e njerëzve, kjo është një prizë krijuese. qepje Blythe rroba kukull dhe marrja e fotografive të tyre në posa të ndryshme është ajo që e bën atë aq zbavitëse. Disa njerëz madje e marrin atë një hap më tej duke krijuar hairstyle të reja dhe pikturuar pllakat e fytyrës për të shtuar freckles ose skuqem. Disa të famshëm janë gjithashtu në kukulla Blythe - Emma Roberts është një Tifoz i Blythe dhe zotëron dy porosi Blythe Dolls.

La customization mundësitë janë të pafundme - ju mund t'i ktheni ato në karakterin tuaj të preferuar të filmit, t'u jepni atyre rroba nga një periudhë kohore të caktuar, ose të krijoni diçka krejtësisht nga imagjinata juaj. Është po aq e një përpjekje artistike si piktura e vajit ose skulptura, vetëm në një mënyrë pak më të pazakonta.

A është e pazakontë të mbledhësh kukulla? Ndoshta, por kështu është Frisbei ​​i fundit, hedhja e vrimave të misrit, grumbullimi i monedhave dhe një milion hobi të tjerë - ne jemi të çuditshëm, prandaj le ta përqafojmë atë dhe të bëjmë atë që duam!

Kukulla Custom Blythe: Zemra e Hobi

Mbledhja e Blythes nuk ka të bëjë vetëm me përpjekjen për të marrë sa më shumë që mundeni (edhe pse mund ta bëni me siguri nëse dëshironi të knockoni!). Argëtim i vërtetë po bën Blythes me porosi. Nëse bëni vetë këpucët dhe rrobat e kukullave të Blythe, ose i blini ato në internet, duke u dhënë atyre stile dhe personalitete unike, është ajo që e bën këtë hobi aq të varur.

Për dashamirët e modës, kukulla miniaturë janë kanavacë e përsosur për të eksperimentuar me pamje të reja. Ata me një pasion për fotografinë mund të përdorin nyjet e mundshme të figurave që duhet të marrin Pinterest-foto të denjë që duken si diçka nga një revistë.

Një komunitet në rritje të koleksionistëve

Kur bleni kukullën tuaj të parë, ju menjëherë bëheni pjesë e një bashkësie të madhe në mbarë botën të koleksionistëve. Dhe shpejt do ta kuptoni se shumë njerëz janë me të vërtetë, vërtet i pasionuar për këtë hobi.

Brenda komunitetit, do të gjeni mbledhësit e buxhetit që kërkojnë kukulla të lira Blythe dhe koleksionistë hardcore që blejnë vetëm kukulla autentike Blythe për shitje.

Po, ka dhjetëra niches brenda këtij grupi tashmë shumë të ngrohtë. Nga të zeza Kukull Blythe mbledhësit e koleksionistëve të vegjël të kukullave Blythe, të gjithë kanë një mënyrë të preferuar për t'i shijuar ato.

Mësoni më shumë rreth Botës së Mbledhjes së Dollave

Është e vështirë të lexosh rreth këtyre koleksioneve të vogla të çuditshme pa dashur të njohësh më shumë, ose ndoshta tashmë jeni të dashuruar dhe jeni të interesuar të zotëroni një për vete. Sidoqoftë, mendoni për ta, duhet të pranoni se është një hobi unik dhe artistik që nuk do të shkojë askund më shpejt!

Nëse je kurioz për këto kureshtje të vogla, mund të shfletoni koleksionin tonë të madh të Blythes dhe rroba Blythe kukull. Ne kemi gjithçka që ju nevojitet për të filluar mbledhjen, përfshirë bashkimin Kukulla Neo Blythe, motra e mesme kukulla mesatare Blythe, me madhësi xhepi kukulla të vogla Blythe, dhe të gjitha pjesët e nevojshme për të krijuar figurën tuaj të personalizuar nga e para. Ju nuk do ta dini se çfarë jeni duke humbur deri sa të provoni!

Regjistrohu për listën tonë për të fituar një Blythe!

* tregon kërkohet

Shporta

×