Historia e Blythe Doll dhe Rimishërimi Shpjeguar

2 motra kukulla blythe në kostum jeshil


Blythe historia e kukullës dhe rimishërimi i saj shpjegoi më në fund. Në 1972, lindi Blythe. Ajo vdiq më vonë atë vit. Kryesisht për shkak se kreu i saj i tepërt dhe peepers konsideroheshin shumë të frikshme për fëmijët, prodhuesi Blythe prodhoi menjëherë këtë kukull me krenari, me sy të mëdhenj nga raftet, duke parandaluar shumë vajza të reja që ta takonin atë - të paktën për momentin. Një nga ato vajza ishte Gina Garan.

Gina u zhvendos nga periferia në veri të qytetit të Nju Jorkut në Manhattan si një adoleshent, duke sjellë koleksionin e saj të lulëzuar kukullash me të. Por në mesin e mijëra 60s dhe 70s kukulla modës ajo kishte mbledhur tashmë, jo një Blythe vetme jetuar. Vetëm pasi një mik e përshkroi një kukull që mbante një ngjashmëri me të, bëri Gina për herë të parë, u dashurua dhe filloi të depërtonte këto origjinale, të gjitha për rreth $ 15 një pop. Në një moment, ajo llogariste mbi Blythes 200 origjinale midis koleksionit të saj.

Për dy vite të tjera, Blythe vazhdoi të jetonte në errësirë ​​relative, i njohur vetëm për koleksionistët e fortë si një kuriozitet i çuditshëm. Por Gina, që jetonte në jetën peripatetike të të rinjve në qendër të qytetit, hyri në të ndhe në mesin e detrit të mbetur nga qiramarrësi i mëparshëm gjeti një aparat fotografik të vjetër SLR. Pa trajnime formale si fotograf, ajo filloi të merrte fotografi të kukullës së saj të preferuar. Rezultati i këtij eksperimenti ishte Kjo është Blythe (Librat e Kronikës, 2000), një tavolinë kafeje që trishtoi Blythe-in përsëri në botë. Libri, i quajtur Libri Alternativ i Fishekzjarrëve të Vitit për 2001, ka shitur mbi kopjet e 100,000 dhe mbetet në shtyp, duke e bërë atë një pjesë të historisë së Blythe.

artikull gazete nga 80s blythe kukull histori

(Shënim interesant: Kur Gina iu afrua kompanisë Hasbro të lodrave dhe kërkoi leje për ta përdorur Blythe-in në fotot e saj, Hasbro e kundërshtoi, duke mos kuptuar se kishte blerë në të vërtetë markën Blythe kur bleu Kennerin në 70s. aksioneve të saj për ta gjetur atë në pronësi të Blythe!)

Gina gjithashtu paraqiti kukull për agjentin e saj në Japoni, Junko Wong. Projekti i tyre i parë së bashku ishte një animacion i ndaluar-animacion i Krishtlindjeve për zinxhirin dyqan japonez Parco. Burri i Gina, Asa Somers - një aktor me Broadway dhe kredi televizive - doli me konceptin e Blythe dhe miqtë e saj që jetonin brenda një globi borë. Tregtia dhe fushata ishin një sukses, dhe Blythe si një i ri, 21st Markë shekullore ishte jashtë dhe drejtimin.

CWC, me kompaninë e lodrave Takara, filloi së shpejti të prodhonte versione të reja të Blythe. Rezultati ka qenë një rilindje e mrekullueshme (dhe pak surreal) për kukullën, veçanërisht në Azi. Një brez i ri koleksionistësh presin me padurim arritjen e deri në gjashtë riprodhime të reja Blythe çdo vit - dhe pastaj vendosin menjëherë kukulla për shitje në ankandet online për dyfishin e çmimit.

Kukulla 2 cute blythe

Çdo vit ekziston një shfaqje vjetore e modës bamirësie në Tokio, ku dizajnerët kryesorë nga e gjithë bota krijojnë versione të vogla të veshjeve të tyre për të veshur Blythe ndërsa ajo është bartur nga pistola me modele të bardha. Si një model virtual, Blythe ka gjetur tifozë në mesin e shtëpive kryesore të projektimit, duke përfshirë John Galliano, Prada, Gucci, Vivienne Westwood, Issey Miyake, Versace, Sonia Rykiel dhe shumë të tjerë. Gina dokumentoi disa nga këto dizajne në këste mujore me faqe të plota në Vogue Nippon në 2002. Blythe gjithashtu është shfaqur në fushatat e mëdha reklamuese për Sony Europe, dyqanet e Nordstrom dhe si mannequins me madhësi të gjatësisë prej shtatë këmbësh në dritaret e Bloomingdales. Kohët e fundit, Blythe ishte muza për fushatën e Alexander McQueen për shitësin amerikan Target, dhe reklamat televizive, reklamat e shtypura dhe tabelat gjithandej janë bërë të gjitha nën konsultimin e znj. Garan.

Zonja Garan ka publikuar edhe shumë libra të tjerë të punës së saj, përfshirë popullaritetin Blythe Style, Blythe mbi Bukurinë dhe me shume. Fotot e saj janë shfaqur në shfaqje solo në Tokio, Londër, Melburn, Seul, Nottingham (Angli), Los Anxhelos, Nju Jork, dhe Santa Fe, dhe në shfaqje të grupeve të shumta. Gina dhe puna e saj janë shfaqur në botime të panumërta, duke përfshirë New York Times, Veshin e grave të përditshme, Njerëz, Times (London), Fshati Voice, Miami Heralddhe Dallas Morning News. Ju mund të keni parë Gina duke folur me dashuri për Blythe në VH1's I love 70s (1972).

Faleminderit që keni vizituar faqen tonë të historisë së kukullave të Blythe, dhe Blythe Doll website.

Gjeni një kukull me porosi të një ay-lloj (OOAK) Blythe në tonë Kukulla Custom Blythe faqe.

Regjistrohu për listën tonë për të fituar një Blythe!

* tregon kërkohet

Shporta

×