Blythe кукли: Идеалниот свет за креативци и колекционери

Персонализација Blythe Куклите се неизмерно наградувачки извршување. Не многу хоби носат толку исполнетост и среќа. Сепак, не е задача да се преземе лесно. Затоа научете колку што можете повеќе за процесот пред да започнете со прилагодување Блејт кукли.

Еве ги четирите клучни области за прилагодување:

Лице и тен: Шминка може да се примени Нео Блита кукли и иако редовните лица на Blythe имаат сјајна завршница, ова може да се измени со пескарење и повторно ладење, или со примена на спреј за мат. Поамбициозен пристап е целосно да се промени изгледот и обликот на лицето, особено со промена на носот и усните. Ова се постигнува преку скулптурирање и резба со некои основни алатки, вклучувајќи мелеми Дремел и полимерна глина.

Очи: Најпознатите карактеристики на Blythe се нејзините шарени и рефлективни очи. Чипките за очи во широк спектар на бои и текстури можат да се купат или направат. Со малку техника, овие чипови за очи може да се вметнат во главата на Blythe, така што нејзиното расположение и погледот можат да се променат според нејзината поставка.

Облека и додатоци: Како и фустани и врвови, има широк пазар за чевли Blythe, патики, торби, капи, шалови и накит. Постојат гроздобер, фантазија и футуристичка облека. И, ако не можете да ги пронајдете дизајните што ги имате на ум, зошто да не ги направите? Можете да шиете или плетете свои облеки од различни модели на Интернет.

коса: Прилагодувачи на високо ниво може да го отстранат горниот дел од главата на куклата и да ја преобликуваат косата преку скалпот. Вие исто така може да купите квалитетни перики со влакна во различни бои и стилови: од бујни удирања и долги права брави, до кратки бомби и кадрави сечења.

Занает

Ако сакате да прилагодите кукла и сметате дека можете да го направите тоа без поголеми проблеми после учење на сите за Блитс, потоа направете план во чекори и фази пред да започнете. Ако заглавите во кој било момент, YouTube има десетина корисни упатства за да ве водат. Тајната е да ја имате вашата визија за куклата целосно јасна и во вашиот ум и на хартија. Особено ако се обидувате на незгодната работа да го направите скулптурата на лицето, одвојте време навистина да го кристализирате изгледот со цртежи, така да има многу помала граница за грешка.

Градењето кукли Blythe не е за слабо срце. Внимание на деталите е сè. Тоа е нежен и пргав процес и на моменти макотрпен, но е неверојатно задоволен и задоволувачки.

Куклите Blythe претставуваат цел свет на учење и креативност, и тоа е забавно од тоа. Секоја кукла е возбудлив нов предизвик за прилагодувачите да ги активираат своите вештини, да ги реализираат своите идеи и да ја развиваат својата уметност.

Една од најдобрите работи во врска со Blythe Dolls е тоа што исто така припаѓате на меѓународна заедница на креатори со истомисленици, каде можете да добиете секакви идеи и инспирација. Куклите Blythe се социјално искуство онолку колку што тие претставуваат посветена работа на фокусирани занаетчии.

Одлична работа за изработка на кукли и градење на убава и значајна собирање на е тоа што е крајно терапевтски. Бескрајните часови поминати во вашето студио се чини дека воопшто немаат време кога сте апсорбирани и, во вашата зона, работејќи со внимание и фокус.

Она што навистина ги прави луѓето навистина среќни во животот е чувството што го добивате од постојан напредок во значајна работа со редовни награди. Куклите Blythe се совршени за ова. Вклучено е вистинско чувство на гордост и достигнување, и тоа чувство е трајно.

Фотографија

Следната работа за која треба да размислите се различните сцени во кои сакате фотографија вашата кукла Blythe. Вашите пријатели, како и поширокиот свет, ќе ги видат вашите креации преку вашите модни пука, па ќе сакате да сакате некои навистина страшни снимки. Запрашајте се, какви различни облеки сакате да ја носи вашата Blythe Doll? Каде сакате таа да оди? И можеби клучното прашање е: што приказна сакаш таа да раскаже? Дајте some лик.

Деновиве, квалитетот на телефонските камери е прилично висок, а со стандарден телефон можете да постигнете многу. Но, вреди да се експериментираат и запознаат и со понапредната камера, како и да научите за аспектите и принципите на добрата фотографија. Се разбира, тоа е сосема друга уметничка форма само по себе, но исплатите се таму во однос на професионалниот изглед што може да го постигнете.

Уметност и наука

Сликите на „Големите очи“ од 1960-тите на американскиот уметник, Маргарет Кин, беа инспирација за оригиналните кукли „Blythe Dolls“ од 1970-тите, кои ги предвидуваше дизајнерот на играчки Алисон Катсман. Фотографиите што ги прогонуваат Кин на расипани деца со огромни очи станаа доста популарни некое време и различниот изглед налик на „Blythe Dolls“ потекнува природно од таа естетика.

Производството на прототипските кукли Blythe започна во 1972 година, но компанијата за играчки Кенер бргу ја прекина линијата, бидејќи необичниот изглед на куклите имаше спротивен ефект врз децата како што беа наменети: ги исплашија. Исеченоста што зрачи од Blythe Dolls и длабокиот поглед на нивните сеопфатени очи, е за многу мали деца само малку морничава.

Полето на роботиката има сличен феномен наречен Досада без чудо. Ова е емотивен одговор предизвикан кога човечкото создание, особено лицето на таа креација, е малку премногу живописно и му дава на набverудувачот чувство на нелагодност и порив да се повлече. Се чини за некои деца на одредена возраст, сличноста на кукла „Blythe“ дефинитивно го зафаќа коритото од оваа котлина, додека возрасните не се привлечени кон нив.

Реалноста на Blythe Dolls е дека тие можат да бидат гаден, готвач, панк колку што можат да бидат хипстер или елегантни или навистина кој било стил што сакате да бидат. Тие се празно платно за да ја работите вашата магија.

Но, во огромно значење, атрибутите на Blythe Dolls се и шарм и прецизност, со вистинските пропорции на новороденчиња од високо чело до мали брадата, исклучително големи доза на уста, ситни уста и нос, сите за разлика од нивните релативно скратени екстремитети. Природата стави премија за сложеноста, што предизвикува чувства на наклонетост и грижа во нас. И тоа е она што сите фанатици на Blythe Doll имаат заедничко: тие се грижат за своите кукли и вложуваат толку многу напор и внимание на детали што малку хобисти можат да одговараат на нивното ниво на посветеност.

Популарност

Фотограф и продуцент од Newујорк наречен inaина Гаран предизвика заживување на „Blythe Dolls“ што ги гледаме денес. Нејзината книга, Ова е Блит, објавен во 2000 година, беше првиот од ваков вид што ги покажа „Blythe Dolls“ и доведе до бран на интереси, чие ширење беше ширум светот. Ова воскреснување претставува извонредна приказна за куклите по 30 години во културната пустина со малку повеќе од ниша, вклучувајќи и познати личности.

Една година по објавувањето на книгата, јапонскиот производител на играчки, Такара, започна со производство на новите генерации на Blythe Dolls, кои денес се продаваат се повеќе и повеќе. Во меѓувреме, многу купените американски кукли од 1970-тите сега достигнуваат огромни цени на пазарот.

По признанието за иновативната книга на inaина Гаран, следното дело, Blythe Style, во 2005 година, ги претстави своите кукли во повеќе од сто различни облеки дизајнирани од врвните модни куќи во светот, вклучувајќи ги и Александар Меквин, Вивиен Вествуд, Исеј Мијаки и Прада.

Се разбира, денес има десетици книги и веб-страници на Blythe Doll и преку повеќе канали за социјални медиуми, секој може да ги покаже своите кукли на светот, дополнително забрзувајќи ја нивната блискост и мејнстрим усвојување.

Инвестиции

Куклите Blythe не се само чисто уметнички хоби. Тие исто така се практични финансиски. Бројот на ентузијасти на Blythe Doll се зголемува цело време, додека снабдувањето со кукли е ограничено бидејќи при прилагодувањето е потребно време и напор. Ова значи дека само ќе видиме дека вредностите продолжуваат да растат.

Не секој ентузијаст е природен прилагодувач, се разбира, и ако не сакате да слезете по трасата за прилагодување затоа што немате време или бидејќи станува збор за застрашувачка задача, тогаш вреди да размислите да купите Прилагодено Blythe кукла OOAK или „еден-на-еден вид“ Blythe Doll. OOAKs се висококвалитетни, професионално и независно прилагодени кукли кои доаѓаат во скоро бесконечен опсег на изглед. OOAK претставуваат одлична вредност за иднината бидејќи сите тие се единствени и исклучително добро стилизирани.

Постојат одредени вредности својствени за создавање и собирање кукли Blythe. Ако планирате да ја прилагодите, Blythe Dolls ви ја даваат таа слобода, а ако планирате да ги соберете, тие ви го даваат задоволството што доаѓа со тоа. Куклите Blythe се за aboutубов кон стилот, за модата и, природно, за нивна привлечна привлечност. Но, исто така, тие се форма на ескапизам. Тие претставуваат слобода на многу начини, а тие се за идеализирање на животот. Затоа толку многу лудуваат на Blythe Dolls. Затоа сме луди по нив и затоа истото уживање ќе го стекнете и од нив! Купи нашата Blythe производи сега!

Зачленете се на нашата листа за да освоите Блит!

* Задолжителни

Количката

×